اولین و کامل ترین منبع کنکور زبان برداشتن مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است
جمعه 29 آبان‌ماه سال 1388
عربی

 

امروز می خواهم با درس عربی شروع کنم و نکات و مطالبی مهمی را که برای یادگیری آن لازم است، توضیح دهم.

 

شما می توانید سوالات و اشکالات خود در هر درسی را، در قسمت نظرات مطرح کنید، و پاسخ آن ها را دریافت کنید.

 

عربیعمومی کنکور درسی است که اکثر دانش آموزان آن را مشکل و غیر قابل فهم می دانند. حتی بسیاری  این درس را که می تواند پاور خوبی در کنکور برایشان باشد،(با توجه به اینکه اکثرا با آن مشکل دارند) تنها در ماه های آخر مطالعه می کنند که طبیعتا نتیجه ای مطلوب نخواهد داد. عربی درسی است که باید به مرور و با تکرار مکرر آن را یاد گرفت. پس کسانی که فکر می کنند می توانند در چند ماه آخر از عهده آن برآیند کاملا اشتباه می کنند. همچنین دسته ای نیز که در ابتدا خوب پیش رفته اند اما در ماه های آخر سست می شوند و به خیال اینکه یاد گرفته اند آن را کنار می گذارند، این نیز اشتباه است زیرا تسلطی را که قبلا داشته اند کم کم از دست می دهند. پس عربی را باید هر روز تا آخرین هفته قبل از کنکور نیز مطالعه و دوره کرد.

اصولا مشکلی که در پاسخگویی به سوالات عربی وجود دارد، عدم اطمینان از پاسخ صحیح و شک بین گزینه ها می باشد که تنها راه غلبه بر آن تسلط است که تنها با مرور و تمرین مداوم بدست می آید.

شاید یکی از دلایلی که دانش آموزان عربی را مشکل می بینند نداشتن یک جزوه جامع و مفید است. داشتن یک جزوه کامل و مفید بسیار بهتر از این است که دنبال کتاب های مختلف باشید و وقت و انرژی خود را صرف آن کنید.

  

اگر می خواهید به عربی تسلط کاملی پیدا کنید و لذت پاسخگویی صحیح به سوالات را ببرید، به توصیه های زیر توجه کنید: 

1)   در ابتدای کار باید هر مبحث را به دقت و کامل بخوانید و یاد بگیرید. قواعد را صحیح و کامل و عمقی بخوانید طوری که در آن مبحث تسلط کامل پیدا کنید. مثلا مبحث معرفه و نکره را در نظر بگیرید. ابتدا قواعد این مبحث را کاملا می خوانید سپس تمرینات مربوطه را انجام دهید. سعی کنید برای تسلط کامل، متن درس ها را نیز تجزیه و ترکیب کنید. مثلا درمتن درس کلمات معرفه و نکره را پیدا کنید. به این روش اطمینان کامل داشته باشید چرا که برای تسلط شما بر روی قواعد معجزه است. پس تمرین از روی متن درس ها را فراموش نکنید

2)   بعد از اینکه مبحث را کاملا یاد گرفتید و تمرین ها را خوب انجام دادید و احساس کردید که تسلط کافی را پیدا کرده اید، به سراغ تست زدن آن مبحث بروید. توجه داشته باشید، هرگز قبل از اینکه قواعد را خوب یاد نگرفته اید به سراغ تست نروید چون فایده ای نیز ندارد. بخصوص درس عربی. چون قادر به پاسخگویی درست سوال ها نخواهید بود در نتیجه خسته می شوید و آن را به حال خود رها می کنید. و همین باعث می شود که به سراغ عربی نروید و فکرکنید که مشکل است. پس این اشتباه را انجام ندهید و همیشه به یاد داشته باشید که "خشت اول چون نهد معمار کج، تا ثریا می رود دیوار، کج" پس از همان ابتدا درست و اصولی کار کنید تا نتیجه درستی نیز بگیرید. ممکن است در ابتدا نتوانید از عهده تست ها برآیید ولی این موضوع باعث دلسردی شما نشود بلکه باید یک بار دیگر مبحث را بخوانید. دیگر اینکه تست زدن نیز اصول خود را دارد که به مرور و در اثر تجربه آن را یاد می گیرید. سعی کنید تست زیاد کار کنید تا هم با انواع سوال ها آشنا شوید و هم نکات مختلفی را یاد بگیرید. بخصوص، تست زدن در درس عربی بسیار مهم است.

 عربی را هر روز باید بخوانید. غفلت نکنید زیرا اگر از آن فاصله بگیرید همه چیز را خراب کرده اید و به زودی تسلطتان را کم می کنید. این خصلت درس عربی است. همیشه هر درسی را با دقت و دقیق بخوانید.مطمئن باشید آنقدرها هم مشکل نیست تنها باید درست و دقیق بخوانید تا تسلط پیدا کنید. به این چند کلمه دقیقا فکر کنید. درست خواندن، دقیق خواندن، تمرکز و تسلط.

این کلمه را فراموش نکنید؛ تسلط.

رمز موفقیت درهر کاری تسلط در آن است. این فرمول را از یاد نبرید:

 

                       

                       تمرکز،دقت، تسلط

تماس با ما