اولین و کامل ترین منبع کنکور زبان برداشتن مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است
شنبه 16 آبان‌ماه سال 1388
وضعیت کنکور زبان

با سلام 

 

مطلبی که امروز می خواهم بگویم، درمورد موقعیت کلی کنکور زبان در بین بقیه رشته هاست. اولین چیزی که باید بدانید آن است که از همه رشته ها داوطلبان می توانند در این کنکور شرکت کنند. پس بدترین اشکالش همین است زیرا بسیاری از کسانی که دوره انگلیسی را تا سطح بالایی دیده اند، شرکت می کنند و چون اختصاصی را بالا می زنند، رتبه ی خوبی را کسب می کنند و همین باعث می شود بقیه داوطلبان که منحصرا زبان هستند، رقیبان زیادی داشته باشند. اما در این جا راهی برای شما عزیزان زحمت کش وجود دارد که من طبق تجربه ام آن را کشف کرده ام و با کمال میل در اختیار شما قرار می دهم. چیزی که هست اینکه معمولا نفرات برتر زبان، همان نفرات برتر رشته های دیگر هستند. خوب از آن جایی که چنین دانش آموزانی سخت کوش هستند، پس معمولا دوره های کاملی از زبان راهم گذرانده اند و درصد بالایی را در اختصاصی می زنند. از آن جایی که نفرات برتر رشته های نظری هستند، پس درس های عمومی شان را بالاتر از بقیه می زنند چون دقیق تر یاد گرفته اند. بدانید که سوالات عمومی کنکور زبان از بقیه رشته ها مشکل تر طرح می شود. پس اگر رتبه های برتر را کنار بگذاریم، بقیه داوطلبان در درس های عمومی زیاد قوی نیستند. ببینید داوطلبان این رشته چند دسته اند: 1) کسانی که مدرک زبان دارند و سطح بالایی در زبان دارند، که با این پشتوانه وارد این رشته می شوند. و البته اکثریت داوطلبان از این دسته اند. که این ها هم می توانند منحصرا زبان باشند یا دو رشته ای. البته باز هم همین گروه دسته بندی دارند زیرا کسانی که در سطح بالایی قرار دارند هم زیاد نیستند، که البته در طول سال ها زحمت کشیده اند که به این سطح دانش در زبان رسیده اند. 2) دسته دوم هم کسانی هستند که با این خیال که کنکور زبان راحت است و کتاب زیادی برای خواندن ندارد، و اینکه در دبیرستان زبان خوبی داشته اند، وارد این رشته می شوند و معمولا منحصرا زبان هستند. 3) دسته سوم دانش آموزان دو رشته ای هستند که به امید اینکه اگر در رشته خود قبول نشدند، زبان را هم امتحان کنند. که دسته ی بزرگی نیز هستند. اما سخت کوش و جدی نیستند. 4) اما دسته بعد مربوط به کسانی است که ممکن است سطح بالایی در زبان نداشته باشند و یا حتی دوره ای هم نگذرانده باشند، اما پشتکار زیادی دارند و به زبان علاقه دارند. 

پس در این جا سخن ما با گروه1 و 4است. گروه اول معمولا فقط به پشتوانه زبانشان می آیند و عمومی ها را خیلی خوب نمی زنند. و با این حال چون زبان ضریب 4 دارد، معمولا با درصد بالای تخصصی حدودا تا رتبه های2000 را می توانند کسب کنند. پس می توانند بزرگترین خطر برای گروه 4 ی باشد که داوطلب سخت کوش و منحصرا زبان می باشد. البته باید این را توضیح دهم که با معرفی گروه 4 به داوطلب حقیقی و سخت کوش، تلاش و جدیت بقیه داوطلبان زیر سوال نمی رود. در این جا منظور نگاه به اصل و هدف این کنکور است و این که آزمونی است برای دانش آموزان که پس از فراغت از دبیرستان می خواهند وارد دانشگاه شوند. پس منظورمان این است که دانش آموزان در این دوره 9 ماهه با برنامه ریزی و تعیین هدف درس می خوانند. نه اینکه در طول مدت زمانی طولانی دانشی را کسب کرده باشد. منظور هم سطحی همه می باشد و این که کسی در این دوره 9 ماهه مانند بقیه دانش آموزان و در همه رشته ها، درس می خواند.  

اما گروه 4 علاوه بر این که تخصصی شان را باید تقویت کنند، باید درس های عمومی شان را به سطح بسیار بالایی برسانند. این کلید موفقیتتان می باشد و تنها از این راه می توانید ضعفتان در زبان تخصصی را نسبت به بقیه جبران کنید. چون در این صورت فقط شما و نفرات برتر هستند که از نظر عمومی قوی هستید اما چون آن ها تخصصی را بالا می زنند، رتبه های برتر را نصیب خود می کنند. به این نکته خیلی توجه کنید. راه حل شما فقط عمومی هاست زیرا سوالات عمومی تقریبا بسیار مشکل است و اکثرا در آن ها قوی نیستند پس این می تواند پاور شما باشد. با این وجود می توانید رتبه ی خوبی کسب کنید حتی بهتر از کسانی که تخصصی را بالا زده اند و عمومی ها را پایین. مطمئن باشید اگر مثلا عمومی ها را بالای 70 بزنید و تخصصی را 40 بزنید، تا 500 را می آورید. 

البته با موضوع بومی شدن و سهمیه ها امکان پیش بینی از بین رفته است. دانش آموزان بدانید که اولویت با منطقه 1 بعد2 و درآخر 3 می باشد. یعنی ممکن است کسی با رتبه 200 در منطقه 3 در تهران قبول نشود ولی کسی با رتبه 1000 در منطقه 1 در تهران قبول شود.  

با این حال تنها به خوب درس خواندن فکر کنید زیرا این شرایط همه می باشد. اگرچه ظلم آشکاری در حق کسانی که رتبه های خوبی را کسب می کنند، می باشد، اما شرایط همین است و کاری نمی شود کرد. پس تنها به خوب خواندن بیندیشید.  

نکته دیگر اینکه آخرین حد مجاز در این رشته 14000 می باشد البته این به این معنا نیست که تا این رتبه امیدی به قبول شدن هست. دانشگاه های تهران رشته انگلیسی تا زیر 1300 . فرانسه تا 2500 . و بقیه رشته ها شاید تا 3500. البته این برای دانشگاه های روزانه و شبانه تهران است. البته قبولی در ادبیات انگلیسی مشکل تر است و رتبه های بالا را می گیرند. ولی کلا تا 5000 را در نظر بگیریم، رتبه های بیشتر از 5000 امید چندانی وجود ندارد. تنها در غیرانتفاعی و پیام نور ممکن است قبول شوند. البته این غیر از آزاد است که هم آزمونش خیلی راحت تر است و هم قبولی. باز هم می گویم این ها تنها اطلاعاتی است که تقریبا در این دو سال آخر دیده ام خیلی دقیق نیستند. فقط کلی است تا بدانید اوضاع چگونه است. ولی همانطور که گفتم هیچ پیش گویی وجود ندارد. با این حال شما فقط به زیر 1000 فکر کنید.

 

تماس با ما